OT DNA Pomáhá

OT DNA pomáhá je název jednoho z projektů florbalového klubu Orlicko - Třebovsko. Cílů projektu je hned několik, pomoci, zapojit dospělé v klubu a naplňovat naše hodnoty. Na tomto webu najdete přehled kolik krve a plazmy se darovalo, kdo se již podílel na dárcovství, formuláře určené pro dárce ke stažení, fotografie našich hrdinů, podrobný popis průběhu darování a zdravotní omezení i překážky. Na konci stránky najdete dvě možnosti „Chci jít darovat“ a „Byl jsem darovat“. První možnost je určená pro nové zájemce o dárcovství, kdy pošlete email s přihlášením nebo dotazy. Obratem Vám budou zaslané informace ohledně termínu darování a zodpovíme veškeré vaše dotazy. Druhá možnost je pro dárce, kteří již byli darovat krev nebo plazmu ale bez záštity našeho klubu a mají zájem se zapojit do našeho projektu. U obou možností nemusí být dárce hráčem, trenérem nebo členem FbK OT.

27_20210305_150314.jpg

Jaká jsou doporučení před a po darování? Jak vypadá celý den?

U krve a plazmy je průběh vcelku stejný. Je doporučeno den před odběrem nemít zátěž a pořádně si odpočinout, vypít větší množství nealkoholických tekutin a nejíst tučná jídla například smažené, uzené nebo sladké pokrmy. V den odběru se včas vypravte do Orlickoústecké nemocnice, kde odběry probíhají. Pokud zvolíte pro dopravu auto, můžete využít parkoviště pro dárce krve. Pro dárce je po dobu odběru vyhrazeno 5 parkovacích míst v ulici Jana a Josefa Kovářů. Parkovat zde můžete bezplatně na základě „parkovací karty“, kterou si zajdete půjčit na Transfúzní oddělení u příjmu dárců. Po umístění karty na viditelné místo v autě, se opět vrátíte na Transfúzní oddělení. Jako první si nazujete návleky, necháte si změřit teplotu a poté jdete vyplnit formulář pro dárce (formulář si lze stáhnout na této stránce pod nabídkou „Formuláře ke stažení“ a můžete si ho den předem vyplnit doma) , pokud nemáte ještě vyplněný. Zdravotní sestra Vás příjme k odběru a předá Vám tiskopisy pro vyšetřujícího doktora, cestovné a potvrzení o odběru. Najdete si volné místo k sezení a občerstvíte se pečivem, čajem nebo vodou. Po „snídani“ vyrážíte k doktorovi, který vyšetří vaší zdravotní způsobilost k odběrům. Po vyšetření se vydáte rovnou k odběrovému místu. Nejdříve si uložíte osobní věci do uzamykatelné skříňky, umyjete si místo ze kterého chcete odebírat krev nebo plazmu, a vejdete do odběrové místnosti. Zde Vám se vším pomůže a poradí ochotný personál. Odhad odběru krve, plazmy je cca 45 min, každý má individuální dobu trvání dle toku krve nebo plazmy. Po samotném odběru si vezmete tiskopisy a odeberete se občerstvit kávou i něčím sladkým na zub. Tiskopisy, které Vám zůstanou je cestovné (které činí stejnou částku pro dopravu autobusem nebo autem a musíte si jí jít vyzvednout do „Pokladny“ po pravé straně u vchodu do nemocnice), stravenku a potvrzení o odběru krve (které odevzdáte v práci nebo si uschováte kvůli daňovému přiznání atd.). Posledním krokem je vrácení parkovací karty na příjem a uvolnění parkovacího místa pro dalšího dárce. Celý den po odběru je doporučeno odpočívání a nabírání sil. Darovat krev lze 4x za rok a plazmu lze darovat 1x za měsíc.

Podrobný popis odběru

Odběr je možný nejdříve za:

- 4 týdny po očkování proti žloutence B
- 48 hod. po očkování proti tetanu, chřipce, žloutence A, meningokoku, pneumokoku, klíšťové encefalitidě, encefalitidě, hemofilu, choleře
- 3 dny po ukončení hyposenzibilizace pro alergi a po vymizení projevů alergie (senná rýma)
- 7 dnů po zhojení ambulantně provedeného chirurgického zákroku (šití drobné rány, odstranění stehů atd.), extrakce zubů a krvavé      stomatologické výkony bez infekčních komplikací (bez antibiotické terapie)
14 dnů po uzdravení z kašle, rýmy, chřipky a po dobrání antibiotik
- 1 měsíc po očkování proti tuberkulóze, zarděnkám, spalničkám, obrně (p.o.), příušnicím, žluté zimnici, po kontaktu s infekční chorobou pokud není známa infekce, po návratu z pobytu ze zemí mimo Evropu
- 6 měsíců, operace, lékařské zákroky - větší operace, je-li pak klinický obraz normální nebo krvavé poranění nebo potřísnění sliznice či poraněné kůže potenciálně infekčním, biologickým materiálem (např. krví cizí osoby), po fibroskopickém (endoskopickém) vyšetření nebo zákroku (gastroskopie, kolonoskopie, artroskopie a pod.), po konzervativním odléčení vředové choroby žaludku, po ukončení antikoagulační léčby při žilních trombózách (tito dárci nejsou vhodní na separátorové odběry), po návratu z tropických nebo malarických oblastí, po přijmutí transfuze, po akupunktuře, tetování, permanentní make-up, piercingu, propichování uší, po úplné úzdravě po Lymské borelióze. Negativita protilátek třídy IgM.
1 rok po septickém stavu, po úplné úzdravě po infekční mononukleóze, po úplné úzdravě z nakažení kapavkou, po úzkém jednorázovém  kontaktu s hepatitidou B, C

Přestože je darování krve pro zdravého člověka bezpečné, může občas docházet ke kolapsovým stavům (omdlení). Je proto vhodné se v den odběru vyhnout činnostem, kde by mohlo dojít k ohrožení života (extrémní sporty, řízení vozidel MHD apod.). V případě pilotování letadla je doporučena až týdenní pauza.


PRO ŽENY:
- 1 měsíc po skončení kojení
- 6 měsíců po porodu, po interrupci, mimoděložním těhotenství
- není vhodné darovat krev v době menses

Zdroj informací: https://usti.nempk.cz/kliniky-...

Formuláře ke stažení
Dotazník k posouzení rizika infekce COVIDstáhnout
Dotazník dárcestáhnout
Seznam dárců
Příjmení a jméno
Typlová Renáta
Stolín Petr
Blažková Daniela
Typl Jiří
Jurco Patrik
Dryml Tomáš
Jebousková Klára
Jebousková Kateřina
Fárníková Lucie
Zlesák Dominik
Kapoun Štěpán
Martinec Štěpán
Machatý Jan
Čížek David
Typl Vojta 
Hlaváček Martin
Sedláčková Blanka 
Voleská Markéta 
Chvojka Petr 
Fotogalerie na Flickru
Zpět na Klubové akce
29_20240130_211056.png